Slavia a Katar muže být výhodnou spoluprácí pro obě strany

17.10.2019

V českých médiích se v posledních dnech začaly množit spekulace na téma případného vstupu katarských investic do českého fotbalového klubu Slavia Praha. O tomto a dalších tématech jsme promluvili s Vladimírem Cnotou, prezidentem česko-katarské obchodní komory.

Autor: Miroslav Pýcha


V tomto týdnu se v českých médiích začalo mluvit o údajném katarském zájmu vstoupit do fotbalového klubu Slavia Praha, a to jako sponzor prostřednictvím aerolinek Qatar Airways nebo dokonce ziskem podílu ve vršovickém klubu. Zároveň se má jednat ze strany zástupců tohoto arabského emirátu o snahu vylepšit reputaci před plánovaným mistrovství světa ve fotbale v roce 2022, které Katar hostí jako pořadatelská země. Co si o těchto spekulacích myslíte?

Shodou okolností se momentálně nacházím v Kataru, kde jsme s komorou mimo obchodních jednání zavítali i na mistrovství světa v plážových sportech, které v těchto dnech Dauhá hostí. Ostatně sport a vše kolem něj je pro Katar velkým tématem. Katar již hostil bezpočet mezinárodních sportovních akcí a investuje nemalé peníze do sportu i ve světě. Každý dnes ví, že vlastníkem slavného francouzského fotbalového klubu Paris Saint-Germain jsou právě Katařané. A pokud mají zájem vstoupit nějakým způsobem do Slavie, tak se může jednat o výhodnou spolupráci pro obě strany. Tyto spekulace je ale třeba vnímat v širších souvislostech, tady nejde pouze o propagaci značky jménem Katar skrze český fotbal, ale jedná se o vyjádření dynamicky se rozvíjejících bilaterálních vztahů mezi námi a Katarem. Katar může potenciálně investičně vstoupit do Čech, stejně jako řada českých firem v poslední době projevuje enormní zájem o obchodní příležitosti v tomto malém, ale velmi důležitém státě.

A co si myslíte o tom, že se má jednat o jakousi PR kampaň ze strany Kataru?

Myslím, že to je velmi přehnaná informace nebo jakási mediální zkratka. Katar si nemusí vylepšovat svou reputaci tím, že si v Čechách koupí místo na dresu Slavie, celou Slávii či jiný český fotbalový klub, jelikož Slavia je velkoklub pouze v českých poměrech. Ale jak jsem již zmínil, Katařané milují sport a jejich sportovní diplomacie se ukazuje být v posledních letech více než úspěšnou. Tato forma diplomacie navíc kopíruje i tu reálnou. Bral bych to tedy spíše jako určité gesto ze strany Kataru, že mají zájem o Česko.

Jak byste ve stručnosti charakterizoval tento arabský stát, o němž se toho v Česku zas tolik neví.

Z obchodního hlediska lze konstatovat, že Katar je velmi bohatý a zajímavý obchodní partner v mnoha oblastech. Katar je ale mnohem víc než jen zemní plyn a z jeho produkce plynoucí peníze. Katar je velmi specifický stát i z hlediska kultury a hodnot, které je dobré znát, aby byl schopen se zorientovat nejen na obchodním jednání, ale i v běžném životě. Mnohdy se jedná o kulturní šok v pozitivním smyslu, na české poměry až sci-fi. Je tu v podstatě nulová kriminalita, lidé si nemají potřebu závidět a jsou velmi tolerantní nejen mezi sebou ale i k cizincům. Katařané jsou slušní a vzdělaní lidé, kteří si váží ostatních a snaží se jim porozumět. Toto se přenáší i do byznysu, neboť zákazník či investor je v arabské kultuře hostem a dostává se mu patřičné úcty a respektu. V Čechách se mnoho věcí přepočítává na peníze, což je z hlediska katarské kultury leckdy pomíjivá hodnota.

Jak byste popsal obchodní podmínky v Kataru pro české investory?

Katařané jsou velmi zdatní a inteligentní obchodníci, ostatně Katar má velkou obchodní tradici v oblasti Perského zálivu. Obchodní mentalita jeho obyvatel dělá z Kataru, i přes jeho nevelkou rozlohu, úspěšný stát. Katar má obrovský investiční fond a dělá ve světě významné investice do firem, nemovitostí i umění. Řada evropských zemí, včetně našich sousedů, potenciál Kataru již dávno pochopila, ovšem u nás si jej uvědomujeme teprve teď. Katar oproti Číně, která je ostatně vlastníkem Slavie, nám nechce prodávat svoje produkty, ale naopak chce české výrobky a odborníky. Katar si díky svému bohatství může vybírat v celosvětovém měřítku, ale i tak jsem přesvědčen, že české podniky mají na zdejším trhu co nabídnout, zejména v oblastech moderních technologií, chemického či strojního průmyslu. Možnost exportu českých výrobků z Kataru na vzdálenější asijské trhy může být pro české firmy lákadlem.

O jakých investičních projektech v Kataru momentálně jednáte?

Zrovna dnes jsme například absolvovali jednání na úřadě katarské vlády, kde jsme jednali o možnostech vstupu českých firem na katarský trh v rámci projektu katarské volné zóny obchodu. Zejména v petrochemickém průmyslu je cesta do Kataru českým firmám otevřena. Ještě bych zmínil náš projekt, který připravujeme se zástupci českých firem. Mělo by se jednat o zřízení budovy, v níž by sídlila obchodní instituce pod názvem "Made in Czech Republic".

Jak byste zhodnotil připravenost české strany na možné rozšiřování vztahů České republiky s Katarem?

V současné chvíli jsem velmi rád za nové tváře, se zájmem o prohlubování bilaterálních vztahů mezi ČR a Katarem. Například paní poslankyně Kateřina Valachová, která je předsedkyní meziparlamentní skupiny přátelství obou zemí a další, kteří nám svou politickou angažovaností pomáhají zlepšit vztahy. Ještě bych zmínil Milana Hniličku, coby předsedu nově zřízené Národní sportovní agentury, neboť on sám již o Katar projevil enormní zájem. Kéž by česká politika měla víc takových zkušených a přímých lidí s takovým zápalem a zkušenostmi ze svého sektoru. Na katarské straně bych ocenil velké úsilí ze strany mého přítele a dnes již bývalého velvyslance Státu Katar šejcha Saouda bin Abdulrahman Al Thani, který stál za významným rozvojem vztahů mezi oběma zeměmi. Také doufám v úspěch nadcházející návštěvy pana ministra Petříčka v Kataru, která se bude konat ještě v tomto měsíci.

Na závěr bych se Vás zeptal, jestli v Kataru sám žijete?

Trvalý pobyt v Kataru zatím nemám, jen ho velmi často navštěvuji, mám tu své katarské přátele a rozvíjíme zde společně nové obchodní, kulturní a další aktivity.

https://tiskovezpravy.ihned.cz/c1-66661260-informace-z-cesko-katarske-obchodni-komory